"81 İlde Büyük Bir Aileyiz."

İletişim Hattı +90 (312) 911 28 06
Enkamuder Hakkında

Tarihçe:

EN-KAMU-DER kurucuları 2011 yılı Ocak ayında TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde ilk çalışmalara başladı. Engelliler, aileleri, yakınları ve diğer bireyler arasında yakın işbirliği kurmak, engelli haklarını koruyup geliştirmek, kamuda çalışan tüm engellilerin eğitim, verimlilik ve dayanışma içinde toplumsal yaşama aktif katılımlarını sağlamak amacıyla çalışma grubu olarak faaliyetlerini sürdürdü. 26.07.2013 tarihinde çalışma grubu, tüzel kişilik olarak EN-KAMU-DER adını aldı.

Toplumsal engellilik bilincini geliştirmek, engellilerin eğitim, istihdam, sosyal, kültürel, sanat, sağlık, spor, mesleki, hukuki vb. insan haklarını koruyup geliştirmek, engelsiz ulaşım, erişilebilirlik, engelsiz kentler, engelsiz çevre ve yeşil alanları arttırmak üzere çeşitli farkındalık çalışmaları ile bugün, 81 ilde büyük bir aile oldu.

Engelsiz Türkiye için

Engelliliğe yol açan sebeplerin önlenmesi, engellerin kaldırılması, yardım ve desteğe ihtiyacı olan engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve Engelsiz bir Türkiye için: Bakanlar, kamu kurumlarının bürokratları, belediye başkanları, akademisyenler, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle görüşmeler yapıldı, etkinlikler düzenlendi, işbirliği ve koordinasyon sağlandı. Malatya da şube açıldı, vilayetlerde il temsilcilikleri oluşturuldu.

Türkiye’de bir ilk..!

Türkiye’de bir ilk olan, tüm kamu kurumlarına örnek model olabilecek “Engelliler Tatil Yapsın Verimlilik Artsın Projesi” yılda 2 dönem uygulanıyor. Proje kapsamında, TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde, farklı vilayetlerde görev yapan tüm engelliler ve aileleri Arsuz (Hatay) eğitim ve dinlenme tesisinde buluşuyor. Proje çerçevesinde; deniz ve altın kumsalda tatil, mehtap turu, tarihi antik alanlar gezisi, lezzet mutfağı, kültürel, sosyal etkinlikler, yarışmalar, doğa içinde motivasyon ve eğitim uygulamaları yapılıyor. Projeye katkı ve destek veren uygulayan; başta TCDD Genel Müdürlüğü, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının değerli bürokratları ve yöneticilerine teşekkür ederiz. Hz. Mevlâna'nın “Her şey neye layıksa ona dönüşür” sözü, ilkemiz oldu.

EN-KAMU-DER, sivil toplum faaliyetlerinde; sorunun değil, çözümün parçasıdır. Ulusal ve uluslararası projeleri uygulayarak, hizmet alanını genişletmektedir.